Mieszkanie dla Młodych - plusy i minusy

25.10.2015

Od samego początku istnienia programu Mieszkanie dla Młodych tj. 01 stycznia 2014 roku opinie o nim były skrajnie podzielone. Jedni chwalili, że po roku przerwy (z końcem 2012 roku zakończył się program Rodzina na Swoim) znów jest rozwiązanie wspierające zakup mieszkania, inni zaś zarzucali mu wsparcie jedynie dla ludzi młodych kupujących mieszkanie od developera. Od momentu nowelizacji programu Mieszkanie dla Młodych przybyło mu sporo zwolenników.

W pierwotnej wersji programu MDM najczęstszym zarzutem było wspomniane wsparcie tylko dla nowych mieszkań (nawet NBP skrytykował taki wariant programu Mieszkanie dla Młodych). Twórcy programu MDM wzięli te sugestie pod uwagę i uwzględnili w nowym wydaniu programu Mieszkanie dla Młodych, które weszły w życie 01 września 2015 roku.

Mieszkanie dla Młodych także na rynku wtórnym

Wspomniana nowelizacja Mieszkania dla Młodych wprowadziła możliwość zakupu lokali używanych (z tzw. rynku wtórnego). Dzięki tej zmianie możliwość skorzystania z dopłat Mieszkanie dla Młodych zyskały zwłaszcza osoby z mniejszych miejscowości, gdzie nie buduje się nowych mieszkań. Niestety pomino wprowadzonych zmian ciągle nie wszystkie nieruchomości możemy kupić z dopłatą w ramach programu Mieszkanie dla Młodych. Powodem są limity cenowe m2 kupowanej nieruchomości. Dla rynku pierwotnego wynoszą 110%, a dla rynku wtórnego 90% wskaźnika odtworzenia m2 dla danej gminy, w której znajduje się nieruchomość. Niestety wprowadzone zmiany nie wpłynęły na ich wysokość i w praktyce  bardzo często wspomniane wskaźniki określane są na poziomie poniżej średniej ceny m2 nieruchomości w danej gminie, a mieszkania, które kwalifikują się do programu Mieszkanie dla Młodych są zazwyczaj zlokalizowane na obrzeżach miast (dotyczy to zwłaszcza rynku pierwotnego w dużych miastach) lub w słabym stanie technicznym (na rynku wtórnym) i wymagają gruntownego remontu.

Obowiązki nabywcy

Kolejnym aspektem budzącym wiele kontrowersji są obowiązki nabywcy po uzyskaniu dofinansowania Mieszkanie dla Młodych. Są to ograniczenia, co do co do sprzedaży lub wynajęcia mieszkania kupowanego w ramach programu Mieszkanie dla Młodych przez 5 lat po nabyciu, brak możliwości spłaty kredytu preferencyjnego, brak możliwości zmiany sposobu przeznaczenia mieszkania z celów miezkaniowych na inne np. sklep, czy też zakaz nabycia kolejnej nieruchomości mieszkalnej (wyjątkami są jedynie odziedziczenie takowej w spadku bądź ślub z osobą, która takowe posiada przed ślubem), a wszystko to obowiązuje we wspomnianym okresie 5 lat od daty nabycia.

W razie złamania któregokolwiek z powyższych warunków należy zwrócić dopłaty w wysokości równej 1/60 otrzymanych dopłat z akażdy miesiąc pozostały do upływu wspomnianych 5 lat. W taki sposób twórcy programu Mieszkanie dla Młodych chcieli sie zabezpieczyć przed sytuacją, w której ktoś kupuje mieszkanie tylko w celu otrzymania dopłat.

Prorodzinne oddziaływanie programu

Część wprowadzonych zmian jest jak najbardziej pozytywnych, jak zwiększenie prorodzinnego oddziuaływania programu Mieszkanie dla Młodych czyli zwiększenie poziomu dopłat (po nowelizacji więcej niż przed otrzymają osoby wychowujące 2 lub więcej dzieci, przy czym dla osób z przynajmniej trójką dzieci zwiększony jest również maksymalny metraż mieszkania, jak i metraż do którego przyznawane są dopłaty). Dodatkowym przywilejem osób wychowujących przynajmniej trójkę dzieci chcących skorzystać z programu Mieszkanie dla Młodych jest fakt iż nie obowiązują ich zasady maksymalnego wieku (35 lat dla pozostałych osób) oraz fakt nie posiadania nigdy wcześniej żadnej nieruchomości mieszkalnej. Jedynym ograniczeniem w tym wypadku jest brak możliwości ubiegania się o dopłaty przez osoby, które kiedys już otrzymały pomoc państwa w nabyciu mieszkania w ramach Mieszkania dla Młodych lub Rodziny na Swoim.

Mieszkanie dla Młodych - obniżenie ceny zakupu

Co by jednak nie mówić, program Mieszkanie dla Młodych stanowi wsparcie w zakupie mieszkania (dopłata traktowana jest jako wkład własny), a mówiąc wprost obniża nam cenę zakupu (w niektórych przypadkach nawet o 30%), co w świetle obowiązujących przepisów dotyczących posiadania wkładu własnego (do końca 2015 r. 10%, 15% w 2016 r., a 20% od 2017 roku) w wielu wypadkach jest jedyną szansą na zakup własnego mieszkania.

Kupujesz mieszkanie? Chciałbyś skorzystać z dopłat w programie Mieszkanie dla Młodych?

Zapraszamy do zapoznania się ze stroną internetową www.osobistydoradca.com.pl i na spotkanie z Doradcą.

Już na pierwszym spotkaniu dowiesz się jak uzyskać dofinansowanie i gdzie dostaniesz najlepszy kredyt z dopłatami Mieszkanie dla Młodych.

Wypełnij formularz kontaktowy poniżej lub zadzwoń na podany numer.

Nie warto przepłacać! umów się na spotkanie już dziś!

Podobne wyszukania: mieszkanie dla młodych nowe zasady, mieszkanie dla młodych białystok, kredyt na mieszkanie, zakup mieszkania w Łomży, mieszkania w Łomży, zakup mieszkania w Piszu, doradca finansowy, kredyt na mieszkanie